Jak správně pít a archivovat víno
Abyste si opravdu naplno užili všechny vlastnosti vína, vychutnávejte jej všemi smysly – zrakem, čichem i chutí – a pomalu. Níže uvádíme obecné střední hodnoty doporučovaných teplot vína. Kvalitním, silným vínům však neuškodí teplota vyšší: u bílého o 1 °C, u červeného až o 6 °C (podle obsahu taninu).
Bílé a růžové víno
- Vhodné jsou sklenice tvaru Tulipán s rozšířeným dnem a zúženým hrdlem na vyšší stopce, objem 200–400 ml
- Správná teplota při podávání vína je 7 °C
- Správná teplota při konzumaci je 9 - 11 °C *
- Bílá vína doporučujeme servírovat v nádobě s ledem nebo chladicím tubusu, aby nedocházelo k rychlému zteplání obsahu láhve.
Jak správně archivovat víno
Archivace se od skladování liší časem a hlavně přísnějším dodržováním podmínek skladování. Může trvat 3 roky, ale klidně i 10 let a více, záleží na odrůdě, kvalitě, obsahu kyselin a alkoholu ve víně. Po celou dobu však víno musí být uskladněno vleže, v temnu a v konstantní teplotě v rozsahu 10 – 12 °C.
U vín neplatí čím starší, tím lepší. Největší alchymií je však odhadnout, kdy je víno „na vrcholu“. Víno zrající v láhvi totiž prochází různými fázemi. Pro mladé víno z loňského roku je typický ovocitý buket a svěží kyselinka. Zralé víno se „zakulatí“, má harmonickou, plnou chuť i vůni. Pokud křivku zrání špatně odhadnete a s dobou archivace to přeženete, ztratí přestárlé víno svou bohatost a působí plochým, prázdným dojmem. Jak tedy poznat, kdy je ta správná chvíle láhev otevřít?
Většina jakostních a kabinetních vín se konzumuje relativně mladých, maximálně 3 roky po sklizni. U výběrů z bobulí, ledových a slámových vín činí doba zrání alespoň 3 roky u a u pozdních sběrů a výběrů z hroznů 3 - 6 let. Obecně platí, že při vyšší teplotě skladování zraje víno rychleji a že bílé víno zraje v láhvi rychleji než červené. Záleží ale také na vaší chuti. Pokud máte raději svěží, ovocitá vína, můžete samozřejmě i ta kvalitní konzumovat hned po zakoupení. Jestliže dáváte přednost těžkým, plným vínům, můžete si počkat, než vám ve vinotéce dozrají.
Jaká vína archivovat
Základním předpokladem pro uchování vína v archivu je kvalitní ročník a kvalitní zátka, která nebude propouštět vzduch. K archivaci jsou vhodná vína s vyšším obsahem alkoholu (alespoň 12 %) a kyselin, protože to brání rozvoji mikroflóry obsažené ve víně. Důležitý je také odpovídající obsah volné kyseliny siřičité, která chrání víno před oxidací.
K odrůdám s vyšším množstvím kyselin patří Ryzlink rýnský a vlašský, Sauvignon, Chardonnay, Rulandské bílé, šedé i modré, Cabernet Sauvignon či Zweigeltrebe. Potenciál k opravdu dlouhodobému skladování mají vína portská či burgundská a harmonická vína dobrých ročníků od renomovaných vinařů.
Nevhodné pro delší uchování jsou potom odrůdy Müller-Thurgau či Veltlínské červené rané, které naopak díky rychlému zrání oceníte třeba v podobě svatomartinského vína.